Artykuły Komentarze

LapZone.pl – Wortal o laptopach, netbookach i tabletach » Poradniki » Plik wymiany (pamięć wirtualna)

Plik wymiany (pamięć wirtualna)


Pamięć wirtualna

Użyty system: Windows Vista
Uwagi dotyczące lekcji: Sposób powinien działać w każdym systemie z rodziny Windows. Sprawdzany był przeze mnie na Windows 98, XP oraz Vista
Poziom trudności: Średni

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością pamięci RAM, może się zdarzyć, żę komputer będzie działać wolno, a niektóre gry nawet się nie uruchomią. Z pomocą przyjdzie ręczne ustawienie pliku wymiany, tzw. pamięci wirtualnej. Cały trik polega na tym, że komputer miejsce na dysku zaczyna wykorzystywać jako dodatkową pamięć RAM. Z oczywistych powodów taka pamięć działa dużo wolniej od prawdziwej, fizycznej pamięci RAM, jednak czasami może pomóc.

1. Zaczynamy. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie Mój Komputer i wybieramy właściwości. Pojawi nam się okno ustawień systemu. (Okno dostępne także w Panelu Sterowania pod nazwą System). W przypadku Widnows Vista pojawi się dodatkowe okno, jak poniżej, w którym klikamy na Zaawansowane ustawienia systemu.

2. W oknie Wartościowości systemu klikamy na przycisk Ustawienia w sekcji Wydajność:

3. W kolejnym oknie klikamy na Zaawansowane

4. Klikamy Zmień

5. W oknie, który ukazało się ustawiamy swoją pamięć wirtualną. Zaleca się, aby wpisana wartość było dwukrotnie większa niż posiadana przez nas wartość pamięci fizycznej RAM. Jednak, niektórzy twierdzą, że można dać więcej. Ja osobiście dałem więcej i nie narzekam 😉 Wpisana przez nas wartość będzie zarezerwowana dla pamięci wirtualnej dlatego pamiętajmy, że musimy dysponować taką powierzchnią na dysku twardym.

Ustawiając ręcznie wybieramy Rozmiar niestandardowy i wpisujemy taką samą minimalną i maksymalną wartość po czym klikamy Ustaw.

W przypadku dwóch partycji zaleca się ustawiać pamięć wirtualną na drugiej partycji, w tym wypadku jest to partycja D.

6. Teraz już tylko klikamy w pozostałych oknach na OK i restartujemy system. Koniec operacji 🙂

Opracował: Filek

Ścieżka: Poradniki · Tags: , , ,

Comments are closed.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione! Nie odpowiadamy za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie!

Szanowani Państwo. Nasz serwis zapisuje na komputerze użytkownika pliki cookies. Potrzebne są one do prawidłowego działania serwisu. Ponadto pliki te są wykorzystywane w celach statystycznych oraz do obsługi systemu reklam w serwisie. Jeśli nie chcą Państwo, by pliki cookies zapisywały się na Państwa komputerze, należy zmienić domyślne ustawienia przeglądarki. Niestety nie gwarantujemy, że serwis będzie działać wtedy poprawnie. Więcej informacji tutaj.


| Reklama |   | O nas |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |